Telegram Group Search
В Європі не заробиш

Американського кондитерську компанію Mondelēz, власника марок Milka, Oreo, Ritz, Toblerone та TUC звинуватили у штучному завищенні цін. Її  оштрафували на 337,5 млн євро.

Розслідування Єврокомісії виявило, що компанія порушила правила конкуренції ЄС. Вона брала участь в антиконкурентних угодах або узгоджених діях, спрямованих на обмеження транскордонної торгівлі різними видами шоколаду, печива та кави. Коротше кажучи, компанія просто зловживала своїм домінуючим  становищем на певних національних ринках для продажу шоколаду.

Як це працює

Трейдери та роздрібні торговці намагаються закуповувати товари на внутрішньому ринку, де ціни нижчі і продавати їх на ринки, де ціни вищі. Нормальна схема. Але за даними Єврокомісії це, як правило, призводить до зниження цін у країнах, де ціни вищі.

Метою Mondelēz було уникнути того, щоб транскордонна торгівля призвела до зниження цін у країнах з вищими цінами. Вона не дозволяла  роздрібним торгівцям закуповувати ці продукти у держав-членів з дисконтом, таким чином підтримуючи ціну на високому рівні. Це завдало шкоди споживачам, які зрештою платили більше за шоколад, печиво та каву, заявили у відділі конкуренції ЄС.

Одними з прикладів таких дій була відмова Mondelēz постачати товар брокеру в Німеччині, щоб запобігти перепродажу шоколаду на територіях Австрії, Бельгії, Болгарії та Румунії та угоди, що містили положення, яке зобов'язувало клієнтів "Mondelēz" застосовувати вищі ціни на експорт порівняно з внутрішніми продажами

Інструмент для стукачів викривачів

Для запобіганню таких зловживань і оперативній реакції, комісія створила інструмент, щоб полегшити громадянам можливість повідомляти про антиконкурентну поведінку, зберігаючи при цьому свою анонімність.

Якщо вас не влаштовує ціна на шоколадку в ЄС, можете написати!
"Будуть заарештовані сотні людей". Путін велів ФСБ зачистити Міноборони, щоб покарати за провали в Україні.

Коли в Росії заарештовують одного високопоставленого чиновника міністерства оборони, це цікаво. Коли менш ніж за місяць заарештовують чотирьох високопоставлених представників міністерства оборони, це вже більше, ніж просто закономірність ...

Безпрецедентна кампанія з арешту російських генералів, яку запустили силовики після відставки очільника Міноборони Сергія Шойгу, відбувається за згодою Кремля. А її найважливіша причина - це бажання спецслужб спихнути на армію провину за невдачі в Україні, а також отримати контроль над величезними бюджетами військового відомства.

"Йде жорстка зачистка. ФСБ зачищає команду Шойгу. Це очікуваний процес. Силовики отримали дозвіл на самому верху [в керівництві країни]", - сказало джерело, близьке до Кремля.

"До завершення чисток ще далеко. На нас чекають нові арешти", - додав він.

Увечері в четвер Слідчий комітет повідомив про п'ятого заарештованого офіцера.

"Завдання максимум - поставити своїх людей і контролювати найсмачніше, ті напрямки, де є великі бюджети, - пояснює чиновник уряду. - Чи ви всерйоз вважаєте, що хтось із них у цей момент думає про спецоперацію?(війну в Україні)"

Поки тривають внутрішні розбірки, в України є “вікно можливостей”. Останній такий шанс був коли Пригожин йшов на Москву.
823-й день гарячої війни РФ проти України
26 травня Неділя

🇺🇦 ГЕРОЇЧНА УКРАЇНА

Війна
- Вчора був важкий день для Харкова - нові терористичні обстріли з боку Росії. Багато постраждалих серед мирних жителів.
- Прорив росіян у напрямку Харкова закінчився військовими жертвами 1 до 8. Один українець на вісім росіян - Зеленський
- Росія перекинула для наступу на Харківщині «вагнерівців» з Африки - британська розвідка.
- Тривог стане більше. Усі вильоти винищувачів МіГ-31К наразі відбуваються в рамках так званих «ядерних навчань» рф - Tracking.
- Мінуснули 8 Су-25 за 20 днів: бійці 110-ї ОМБр на Покровському напрямку знову приземлили «Сушку».
- Excalibur, HIMARS та інша високоточна західна зброя втрачає ефективність через російську РЕБ - The Washington Post
- РФ може використовувати припинення вогню для підготовки до нового наступу - ISW. Риторика Кремля і військові дії Росії показують, що Путін, як і раніше, не зацікавлений у переговорах і будь-якому врегулюванні, яке завадить йому домагатися руйнування незалежності української держави, вказують аналітики ISW.

НАТО-Україна
- Столтенберг офіційно закликав країни НАТО зняти обмеження на удари по території РФ - The Economist.
- Міністр фінансів США Джанет Єллен після зустрічі з представниками країн G7 на півночі Італії заявила, що не бачить проблем на шляху узгодження більшого кредиту для України, який буде забезпечений російськими замороженими активами.
- Міністри фінансів G7 підтримали план використання активів РФ для фінансування України.
- «Американці сказали росіянам, що якщо ви застосуєте ядерну зброю, навіть якщо вона нікого не вб'є, ми вразимо всі ваші цілі [позиції] в Україні звичайною зброєю, ми знищимо їх усі» - Глава МЗС Польщі Сікорський в інтерв'ю The Guardian.
- Міністри Євросоюзу обговорять закупівлю зброї для України
Глави МЗС і Міноборони країн ЄС на зустрічі в Брюсселі 27-28 травня планують обговорити російську агресію проти України і надання Києву всілякої військової підтримки.
- Угорщина блокує передачу Україні доходів від заморожених активів Росії.
Про це пише газета Financial Times з посиланням на джерела.
Повідомляється, що керівництво ЄС запропонувало Будапешту компроміс, щоб їхня частка заблокованих активів не спрямувалася на купівлю зброї, розповіло інше джерело FT. Завдяки цьому, Угорщина не наклала вето на просувний ЄС механізм, а лише завадила його негайному ухваленню.

Зеленський про мирний саміт. На нього ми виносимо 3 пункти з 10:

1. Ядерна енергетична безпека. У нас окупована АЕС, 6 блоків, я не раз говорив, що це може бути шість Чорнобилів. Український менеджмент і наші технарі там працюють, а керують росіяни. Діти українців зараз у РФ, вони заручники. Тому наші українці там як раби на галерах пашуть.
2. Продовольча безпека. Тут усі зацікавлені.
3. обмін всіх на всіх і повернення дітей, яких Росія силою вивезла на свою територію.

Економіка

Оновити військово-облікові дані треба навіть тим українцям, які живуть за кордоном 20 років - Міноборони

Україна веде переговори про максимізацію обсягів можливого імпорту електроенергії з країн ЄС
Для компенсації знищених внаслідок російських атак генеруючих потужностей.

Укрзалізниця встановила новий рекорд експортних вантажоперевезень від початку повномасштабної війни
За перші чотири місяці 2024 року УЗ перевезла на експорт 30,4 мільйона тонн вантажів - на 48.8% більше, ніж торік.

В Японії, Німеччині та США перебуває найбільша кількість інвесторів у державні облігації України - Мінфін

Аграрії отримали перші компенсації з бюджету за придбану техніку українських виробників
Перші три українські агропідприємства отримали 25% компенсацію вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання українських виробників. Загальна сума компенсації становила 220 тис. грн. (за умови купівлі 880 тис.).

Люди похилого віку сьогодні дуже потрібні українському ринку праці
Повномасштабна війна зробила українців пенсійного віку цінним активом ринку праці. Наклалося дві тенденції - зменшення працівників на ринку праці та старіння нації.
Порівняно з минулим тижнем НБУ збільшив продаж валюти на міжбанку до $684 млн
Курс гривні в небанківських обмінниках перевищив 40 грн/дол.

GlobalLogic вклала мільйони доларів у продукт для безпечного використання ШІ
IT-компанія тестує рішення, яке має допомогти корпораціям адаптувати ШІ-моделі від OpenAI або Google під власні потреби. Над розробкою зокрема працювали 80 українських інженерів, повідомили Forbes у пресслужбі компанії.

Україна виділить для вивчення пінгвінів в Антарктиці $11 млн - Prozorro
У переліку закупівель присутні вина, шампанське, кондитерський шоколад, червона ікра і набір професійних дротиків для гри в дартс.

💥ХРОНІКА ПІКІРУЮЧОЇ РОСІЇ

Українські дрони пошкодили російську систему раннього попередження про ракетний удар
Рогозін звинуватив Вашингтон.

Заяви Путіна
Обсяг випуску боєприпасів у РФ зріс за 2 роки в 14 разів, безпілотників - у 4 рази, бронетанкового озброєння - у 3,5 раза.

Згідно з новим законопроектом «Про видворення»
Біженців, які прибувають до Фінляндії через кордон із РФ, буде відправлено назад, навіть якщо Росія не хоче їх приймати, заявила глава фінського МВС Марі Рантанен.

Безпілотні автомобілі стануть широко використовуватися на російських дорогах через 5-7 років
Такий прогноз озвучив міністр цифрового розвитку РФ Максут Шадаєв під час Positive Hack Days Fest.
Правильно. Водити просто нікому буде.

🌏МІЖНАРОДНІ НОВИНИ

Пентагон повідомив, що Ллойд Остін наступного тижня проведе в Сінгапурі очну зустріч із міністром оборони КНР

Міністр фінансів США Джанет Єллен заявила агентству Reuters, що європейські банки стикаються зі зростаючими ризиками, працюючи в Росії
І США розглядають можливість посилення вторинних санкцій проти банків, які, як було встановлено, сприяють транзакціям для військових зусиль Росії.

Китай брязкає зброєю
Китайський державний телеканал крутить в ефірі кадри можливого нападу на Тайвань. Зокрема, зліт літаків і масовані ракетні удари.

НАТО може застосувати п'яту статтю про колективну оборону в разі серйозної кібератаки на одну з країн
Генсек альянсу Єнс Столтенберг в інтерв'ю виданню The Economist.

Наступному уряду Великої Британії доведеться зіткнутися з найскладнішою з 1950-х років проблемою з наповненням державного бюджету - Bloomberg
Вибір рішень небагатий: скорочення витрат на соціалку, зростання і так майже максимальних за 80 років податків або нові держпозики.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск не виключає відкриття одного з прикордонних переходів із Білоруссю, закритих у зв'язку з міграційним тиском режиму Олександра Лукашенка.
Це нібито розблокує важливу частину польського малого і середнього бізнесу, пов'язаного з прямою торгівлею між білорусами і поляками.

☄️ РИНКОВІ НОВИНИ

Норвезький нафтовий фонд голосуватиме проти Exxon Mobil через занепокоєння про права акціонерів - WSJ

WWDC пройде в Каліфорнії 10 червня (AAPL)
На конференції WWDC Тім Кук покаже масу ШІ-можливостей, а також iOS 18, який стане «найбільшим оновленням в історії iPhone». Крім того, компанія повинна представити окремий App Store для ШІ-продуктів.

JPMorgan: Схвалення ETF на ефір і більш масове прийняття криптовалюти - це політичний хід напередодні виборів у США.
Це станеться набагато раніше листопада.

Boeing отримав контракт на $7,5 млрд від ВПС США

SpaceX Ілона Маска ініціювала обговорення продажу наявних акцій за ціною, яка може оцінити компанію приблизно в $200 млрд - Bloomberg

Лучано Бенеттон, співзасновник бренду одягу, оголосив, що йде з посади голови правління
Заявив він в інтерв'ю, опублікованому в суботу в міланській газеті Corriere della Sera. Бенеттон звинуватив нинішнє керівництво у збитках у розмірі 100 мільйонів євро, які він виявив минулого року.
24 травня у віці 18 років померла Кабосу - собака породи сіба-іну, що стала талісманом криптовалюти dogecoin.

Біллі Маркус і Джексон Палмер у 2013 році створили цю пародійну криптовалюту, щоб висміяти зростання нових токенів, включно з біткойнами.

Ілон Маск часто писав у Твіттері про Dogecoin 2021 року, сприявши злету цієї монети. Він назвав її найкращою криптовалютою через постійну невелику емісію з вбудованою інфляцією 2.31% на рік.

Собаки немає. А жарт став реальністю і Кабосу увійшов в історію.
Податкові війни

Напередодні фінансового саміту G7, міністр економіки Італії Джанкарло Джорджетті заявив, що “Угода про глобальний мінімальний податок на транснаціональні корпорації” не буде укладена до червня, як планувалося раніше - CША, Індія та Китай проти деяких пунктів угоди.

Податок спрямований головним чином на американських цифрових гігантів, а так званий "перший пункт" цієї угоди має на меті перерозподілити права на оподаткування близько $200 млрд корпоративних прибутків на користь країн, де ці компанії ведуть бізнес. Цей “Перший пункт” дозволив би подолати суперечку, в якій США погрожують запровадити відповідні тарифи проти європейських країн, таких як Італія, які оголосили або прийняли внутрішні податки на цифрові технології.

Торговельна влада США погрожує 25% тарифами на імпорт з Італії, Австрії, Великобританії, Франції, Іспанії та Туреччини вартістю понад 2 мільярди доларів, від косметики до сумок. Італія хоче домовитися з Вашингтоном про угоду, яка б зупинила ці тарифи (тимчасово заморожені до червня). Але при цьому Італія хоче зберегти свої збори на місці, повідомив у п'ятницю агентству Reuters один з чиновників. Більше того, для тиску на США і досягнення потрібного результату, уряд Італії хоче залучити інші європейські країни до переговорів з ними.

Ціна питання

У 2019 році Італія запровадила 3% податок на дохід від інтернет-транзакцій для цифрових компаній з обсягом продажів не менше €750 млн, з яких щонайменше €5,5 млн припадає на Італію. Завдяки цьому податку у 2022 році Рим зібрав близько €390 млн. Тільки, на відміну від України, інтернет-гіганти в Європі не можуть просто так перекласти цей податок на споживачів, бо отримають штраф.

Наразі “перший пункт” застряг. Країни працюють над впровадженням другого компоненту глобальної угоди про мінімальний податок. Ця частина угоди повинна забезпечити, щоб компанії з доходом понад €750 млн сплачували глобальну мінімальну ставку 15%, дозволяючи урядам застосовувати додатковий податок на доходи, отримані в країнах де ставка податку нижча.

Апетити ростуть. Міністри фінансів G7 якраз зустрічаються в ці дні в Італії. Якщо податок пройде, це може вплинути на майбутню маржу транснаціональних компаній і інші фінансові показники, які вони обіцяли інвесторам.

Подивимося, чи домовляться.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Києве, з днем міста!

Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка НАН України тішить сьогодні чудовим розарієм і гарним настроєм 🥳
Сьогодні міжнародний день рудих

Він був заснований у 2005 році голландським художником Джертом ван Дуйненом. У Міжнародний день рудих рудоволосі люди часто збираються разом, щоб відсвяткувати свою унікальну зовнішність.Вони можуть носити одяг рудого кольору, їсти руду їжу та брати участь у заходах, таких як конкурси краси та концерти.

У соціальних мережах люди використовують хештег #WorldRedheadDay, щоб поділитися фотографіями та історіями про те, що означає бути рудоволосим.

Цікавий факт: лише близько 1-2% людей у світі мають руде волосся. Рудий колір волосся є результатом рецесивного гена, а рудоволосі люди часто стереотипно сприймаються як гарячі, запальні та вперті.

Однак багато рудоволосих людей пишаються своїм волоссям і вважають його символом краси та унікальності.

А ми знаємо кілька успішних “рудих” інвесторів: Воррен Баффет, Білл Гейтс, Джордж Сорос, Карл Айкан та Стівен Коен.

Проте не варто робити непотрібних висновків - на сьогодні немає жодного наукового зв'язку між кольором волосся та інвестиційним успіхом.

Рудих - зі святом!
Щоб таке з’їсти, щоб схуднути?!

Завдяки соцмережам препарат для діабетиків Оземпік став дуже популярним як засіб для схуднення — його вже спробував кожен восьмий американець. За останній рік популярність препаратів для схуднення та лікування діабету зросла, на ринку з'явилося більше варіантів, а знаменитості, такі як Опра Вінфрі та Ілон Маск, їх схвалюють.

Тепер, спеціально для тих, хто приймає Оземпік, який пригнічує почуття голоду, компанія Nestlé запускає лінійку продуктів Vital Pursuit. Ця лінійка продуктів  має на меті доповнити харчові звички мільйонів американців, які наразі приймають ліки для схуднення або активно працюють над тим, щоб контролювати свою вагу.

За даними Національного центру медичної статистики (NCHS), майже половина (49%) дорослих американців повідомили, що вони намагалися схуднути в певний момент протягом року.

J.P. Morgan Research прогнозує, що загальна кількість “користувачів” цієї групи ліків у США може досягти 30 мільйонів до 2030 року - або близько 9% населення.

Інвестори вбачають у ньому загрозу для бізнесу продовольчих компаній. У жовтні генеральний директор Walmart Джон Фернер повідомив агентству Bloomberg, що люди, які купують препарати для пригнічення голоду в його аптеках, купують менше їжі та, зазвичай, з меншою кількістю калорій.
Проте багато торгових марок  ще минулого року почали підлаштовуватись під тренд схуднення  і запускати нові продукти. 

Nestle шукає нові ніші для розширення бізнесу, оскільки цього року її акції впали на 16%. Продовольча компанія очікує, що її глобальне зростання сповільниться впродовж 2024 року через те, що втомлені інфляцією споживачі купуватимуть менше її продукції.
Самовар нафти і газу:
Чи повторить РФ долю СРСР у разі падіння цін на нафту до $30?


Серед російських економістів, у т.ч. емігрантів, панує думка, що Росія НЕ звалилася під тягарем санкцій з двох причин:
1. Гнучкості російського бізнесу, який зумів пристосуватися до санкцій,
2. Успішній роботі економічного блоку уряду РФ - Набіулліної і Силуанова.

Це, звичайно, допомогло, але вторинно.
На першому і найголовнішому місці банально високі ціни на експортовану з Росії сировину.

$700 млрд - стільки дав РФ експорт тільки мінерального палива з початку війни:
1Q24 = $64 млрд
2023 = $260 млрд
2022 = $384 млрд (+43% до 2021)

Наразі Росія продовжує продавати своє мінеральне паливо на високому довоєнному рівні ($267 млрд у 2021 році) попри санкції. Тому що є покупці на цю сировину - Китай та Індія насамперед, і ціни на нафту тримаються високими. Зокрема, їх підігріває нестабільність на Близькому Сході. Москва навіть не приховує свої контакти з терористами ХАМАС, як і з талібами в Афганістані. А тіньовий танкерний флот, звісно ж, профінансований із російського бюджету.

Феномен «успішної путінської економіки» - це міф і всього лише результат високих цін на нафту і газ на світовому ринку.

The Economist кілька років тому на графіку показав, що надприбутки від продажу нафти, газу та інших ресурсів штовхали російську владу на агресію. Погрози США і НАТО були лише приводом. Так, стрибок цін на нафту в результаті двох нафтових шоків 1970-х років наповнив радянський бюджет і «зірвав дах» Політбюро, яке ухвалило рішення вторгнутися 1979 року в Афганістан.

У 1985 році ціни на нафту впали з $30 до $10 і «радянська казка» швидко закінчилася. З 1985 року до кінця СРСР нафта коштувала в середньому $15 за барель, що разом з іншими помилками радянського керівництва призвело до розпаду СРСР.

Путін прийшов до влади 31 грудня 1999 року, але підняв голос проти «однополярного Заходу» тільки в лютому 2007 року в Мюнхенській промові. До цього моменту ціни на нафту зросли з $30 у 2000 році до $60.

І історія повторилася. Стрибок нафтогазових доходів російська влада витратила не на підвищення рівня життя власних громадян, а на війну:
- у серпні 2008 року Росія вторглася в Грузію
- у 2014 році почала першу війну проти України
- у 2022 році пішла на повноцінне неспровоковане вторгнення в Україну.

Перед розпадом СРСР нафта на світовому ринку торгувалася в середньому по $15, що в сучасних цінах становить приблизно $30.
За Путіна з 2004 по 2024 роки нафта торгується в середньому по $80.

Виходить, що зараз Росія продає нафту майже втричі дорожче, ніж це робив СРСР перед своєю смертю. Якби у СРСР була можливість продавати нафту не по $15, а по $40, чи уникнув би він економічного краху?
Швидше за все так. Радянським лідерам така ціна і не снилася. Коли ціна трималася близько $30, усі огріхи неефективної радянської економіки закривали імпортом.

А тепер питання - що буде з економікою РФ, якщо вона почне продавати нафту по $30 і нафтогазові доходи від експорту впадуть майже втричі?
Чи виживе Росія, чи впаде як СРСР?


Думаю, навіть завзятим любителям совка і Z-патріотам така перспектива здасться страшним сном. 30 доларів за барель!

Тому моя відповідь однозначна - ніякого економічного дива «успішного державного капіталізму РФ» і «успішної путінської економіки» не існує. Просто Путіну пощастило правити країною в епоху високих цін на нафту. І він цілеспрямовано використовує будь-які, навіть найбрудніші та найкривавіші способи.

Яскравим прикладом слабкості економіки Росії є автопром. Усе на що сьогодні здатна РФ - це збирати легкові китайські авто.

Самовар нафти і газу. Кривава бензоколонка. Економічний васал Китаю. Що ще?
824-й день гарячої війни РФ проти України
27 травня Понеділок

🇺🇦 ГЕРОЇЧНА УКРАЇНА

Війна
- Шольц виступив проти ударів по Росії німецькою зброєю
Канцлер ФРН не планує дозволяти Україні використовувати німецьку зброю для нанесення ударів по території РФ. Про це він заявив під час публічної дискусії на святкуванні 75-річчя Основного закону ФРН.
- Шольц: Найближчим часом вступу України до НАТО не очікується. Ймовірно і в наступні 30 років [також].
- Також Шольц заявив, що Німеччина досягла межі своїх можливостей надавати військову допомогу Україні.
Віримо чи підозрюємо небажання?
- Армія рф збирає ще одне угруповання військ біля кордону з Україною за 90 км на північний захід від Харкова і готується до наступальних дій - Зеленський.
- 100-120 КАБів на день скидають рашисти на позиції наших захисників. На місяць - 3000-4000 авіабомб - перший заступник голови МО Іван Гаврилюк.
Ізраїлю й не снилося. Зате Ізраїлю допомогли відбити одноразову іранську атаку.
Російські терористи знищили міжнародний аеропорт «Запоріжжя», який було введено в експлуатацію 2020 року після реконструкції за 1 млрд грн.

НАТО-Україна
- Зеленський запросив Джо Байдена і Сі Цзіньпіна на саміт миру у Швейцарії
Президент України звернувся до світових лідерів зі зруйнованої російським ударом друкарні в Харкові і закликав їх приїхати в червні на Глобальний саміт миру. Глави США і КНР поки що не підтвердили свою участь у ньому.
- США візьмуть участь у глобальній мирній конференції щодо України у Швейцарії, повідомив офіційний представник Штатів.
- Це і так зрозуміло. Але питання рівня представництва.
- Практичним підсумком саміту НАТО будуть 7 Patriot і рішення США про F-16 - Зеленський в інтерв'ю The New York Times.
- Якщо РФ досягне прориву в Україні, Польща та країни Балтії надішлють війська. Про це пише німецьке видання Der Spiegel із посиланням на неназваних парламентаріїв балтійських країн.
- Швеція дозволила Києву використовувати її зброю для ударів по території РФ - Hallandsposten.
- Заборонивши Києву атакувати цілі в РФ, Байден зробив подарунок Путіну - The Sunday Times

Економіка

Компанія Vorex Федора Закусило знову намагається заблокувати закупівлю труб «Укргазвидобування» - ЗМІ
За інформацією журналістів, постачальник сталевих труб із Китаю вкотре намагається заблокувати проведення тендерів державної компанії «Укргазвидобування» на закупівлю сталевих труб для видобутку газу.

💥ХРОНІКА ПІКІРУЮЧОЇ РОСІЇ

Путін відвідує Узбекистан
Біля трапа літака Путіна зустрів особисто президент країни - знак найвищої поваги (або страху).

РФ випускає снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше Заходу
Західні боєприпаси калібру 155 мм - стандарт НАТО - коштують близько $4'000 за одиницю.
Російські 152 мм - близько $1'000
Це підрахував американський телеканал Sky News, посилаючись на аналіз консалтингової компанії Bain & Company.

Багато російських фахівців вирушили до Північної Кореї, щоб допомогти в розробці її розвідувального супутника
Який вона планує вивести на орбіту вже незабаром.

У головного антикорупційного чиновника Свердловської області виявили гараж з елітними автомобілями
Серед найдорожчих машин: Ferrari Roma вартістю до $440 тис, Porsche Taycan вартістю до $165 тис, а також Lexus і BMW.

Медведєв залякує Польщу, заявляючи, що та ще «отримає свою частку радіоактивного попелу»
Таке попередження прозвучало у відповідь на запитання про те, що буде, якщо зброя Заходу вдарить по цілях у РФ.

Росіяни залишаться без китайської електроніки
Якщо банки з Китаю продовжать боятися вторинних санкцій і відмовлятимуть в обслуговуванні компаніям-імпортерам.
Але навряд чи це насправді станеться. Адже в Китаї безліч дрібних банків.

Росія активізує таємну кампанію саботажу в Європі - NYT
Співробітники розвідки США та їхніх союзників відстежують збільшення кількості низькорівневих диверсійних операцій у Європі.

🌏МІЖНАРОДНІ НОВИНИ

Прем'єр Британії Сунак заявив, що якщо Консервативна партія збереже владу, вона повернеться до практики призову в армію
За його словами, лейбористи скоротили збройні сили до мінімуму з часів Наполеона.
Адміністрація Байдена дедалі більше занепокоєна посиленням військового союзу між президентом Росії та лідером Північної Кореї Кім Чен Ином
Що може значно розширити ядерний потенціал Пхеньяну та посилити напруженість в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

Фон дер Ляєн закликала підготувати ЄС до можливої війни та інвестувати в оборону
На тлі вторгнення РФ в Україну і погроз Путіна Євросоюз має вжити заходів для спільного озброєння і підготуватися до можливої війни, вважає голова Єврокомісії.

Грузинський прем'єр обіцяє повернути окуповані Абхазію та Осетію і вступити до ЄС у 2030 році
Таку заяву Іраклі Кобахідзе опублікував у Х на День незалежності Грузії.
Але ми пам'ятаємо, як Кобахідзе місяць тому заявив, що закон про «іноагентів» допоможе «запобігти українізації». МЗС України попросило використовувати русифікація, а не українізація.

Саміт миру у Швейцарії стане мішенню для російських хакерів - ЗМІ

Морські піхотинці США активно готуються до війни на островах поруч із Тайванем, - WSJ

Тезисно, про те, як Дональд Трамп продовжує хайпити на крипті перед виборами:
1) Майбутнє BTC та інших криптовалют створюватиметься у США, а не десь за кордоном.
2. Підтримає самостійне зберігання цифрових активів для 50 мільйонів громадян
3) Я захищу ваші BTC від Елізабет Воррен та її команди (раніше вона заявила, що створить армію проти криптовалют).
4. Ніколи не дозволить створення цифрової валюти Центрального банку (CBDC).

Країни НАТО планують побудувати «стіну безпілотників» для захисту кордонів із Росією
Фінляндія, Норвегія, Польща та країни Балтії планують розробити «стіну безпілотників» уздовж їхніх кордонів з Росією для запобігання контрабанді та подальшим провокаціям, а також для оборони.

☄️ РИНКОВІ НОВИНИ

На ринку алюмінію зіткнулися найбільші трейдери та банки світу
У результаті якого з рук у руки переходить метал на суму понад $1 млрд, а на складах Лондонської біржі металів утворюються довгі черги.

Консультаційна фірма Glass Lewis заявила в суботу, що закликала акціонерів Tesla відхилити пакет оплати праці генерального директора Ілона Маска в розмірі $56 млрд - Reuters

Очікується, що цього літа американці знову розщедряться на подорожі
Привіт авіаперевезенням і туризму. Окрім цього, конгрес виділяє $240 млн на розв'язання проблеми нестачі пілотів, яка переслідує авіаційну галузь останніми роками та спричиняє затримки для мандрівників, які намагаються дістатися до місця призначення.

Bloomberg: Демографія за Індію та Індонезію
Ринки країн, що розвиваються, такі як Індія та Індонезія, населення яких зростає високими темпами, виграють від того, що демографічні показники починають відігравати дедалі більшу роль в інвестиційних рішеннях, вважають Fidelity International і BlackRock Investment Institute.

Наступного тижня на інвесторів чекає ключовий показник інфляції, який ФРС бере за основу
Друге оновлення даних щодо економічного зростання в першому кварталі та показник споживчої довіри також включені в економічний графік.
Економісти очікують, що квітневий «базовий» індекс PCE, улюблений показник ФРС, який виключає волатильні категорії продуктів харчування та енергоносіїв, зросте на 2,8% у річному вимірі, що не відрізняється від березневого зростання. За попередній місяць економісти очікують, що «базовий» індекс споживчих цін зріс на 0,3%, що також відповідає зміні минулого місяця.

Зацікавлено читаєш цей розділ, але досі не інвестуєш в акції?
Час це виправляти! Ми підготували безкоштовні інструкції, як відкрити і поповнити брокерський рахунок з України, вони доступні в чат-боті.
Після відкриття рахунку рекомендуємо пройти наш курс для інвесторів-початківців на ринку акцій. Програма передбачає знайомство з фін. інструментами, виставлення ордерів і багато іншого.
Деталі та оплата за посиланням

На корпоративному фронті сезон звітності офіційно завершується
Salesforce (CRM), Costco (COST), Dollar General (DG) і Best Buy (BBY) відзвітують наступного тижня.

Сьогодні
Ринки акцій та облігацій США закриті на День пам'яті.
Віддаючи данину пам'яті своїм громадянам, які віддали життя під час служби своїй країні.
Apple запатентувала пристрій під назвою "цифровий камінь"

Патент натякає на універсальний і навіть революційний функціонал пристрою.

Відомство з патентів і товарних знаків США опублікувало патент Apple, в якому описується пристрій під назвою "цифровий камінь". Він призначений для роботи з гарнітурою Vision Pro  але потенціал у нього набагато цікавіший -  пише Gizmochina.

Судячи з опису, пристрій замислюється як невеликий портативний гаджет розміром "з камінчик  або монету". Патент показує, що "цифровий камінь" може мати вбудований мікрофони для голосового управління і динаміки для звукового зворотного зв'язку.

Потенційно він може пропонувати можливості відстеження місця розташування і тактильний зворотний зв'язок за допомогою вібрації. Ця функція наразі відсутня у Apple Vision Pro і користувачеві доводиться покладатися на інтуїтивне управління жестами і рухами очей.

Функціональні можливості "цифрового каменю" виглядають досить універсальними: він може виступати як особистий асистент, керуючи розумним будинком або додатками за допомогою голосових команд. Цікаво також, що такий пристрій зможе підключатися до електроніки, такої як навушники, колонки, смартфони і ноутбуки.

А для згаданої гарнітури Vision Pro він зможе виступати як "якір або маркер" в умовах доповненої реальності (AR) або віртуальної реальності (VR).

Зі "злитої" дорожньої карти Apple стало відомо, що 2026 року компанія планує випустити доступнішу версію Vision Pro. Це гаджет у вигляді гірськолижної маски для перегляду фільмів, спілкування, роботи та ігор. ЗМІ називають гарнітуру найкращим пристроєм подібного типу, але про революцію говорити поки що зарано.

В будь якому разі тішить, що Apple проводить “роботу над помилками” після не надто вдалого запуску гарнітури Vision Pro.
Що наш мозок знає про акції, але не говорить нам

Покладатися на інтуїцію в інвестуванні часто (не завжди!) є жахливою ідеєю.
Іноді інтуїція може бути корисною - дослідження допомагає пояснити чому.

Надмірна самовпевненість - наш ворог як інвесторів.
Не використовувати знання, якими ми володіємо, але НЕ усвідомлюємо - теж проблема.


Щоб бути інвестором, а не спекулянтом, ви повинні провести глибоке і цілеспрямоване дослідження, перш ніж купувати актив. Але це НЕ означає, що ви маєте бути беземоційним.

Насправді, ви не можете бути раціональними, якщо ви НЕ емоційні.

Баффет не позбавлений емоцій; він зворотно емоційний. Одне з найвідоміших правил Воррена Баффета - «намагатися боятися, коли інші жадібні, і бути жадібним тільки тоді, коли інші бояться».

Дослідження, опубліковане 2016 року, показало, що професійні трейдери, які краще вміють оцінювати власний пульс, згодом, як правило, отримують вищий середній денний прибуток і мають тривалішу кар'єру.

Ймовірно, це тому, що вони були більш чуйними до своїх внутрішніх почуттів; хвилювання може спонукати їх здійснити прибуткову операцію, в той час як страх може сигналізувати про те, що їм слід скоротити збитки, перш ніж вони збільшаться.

У дослідженні, опублікованому минулого місяця, 36 голландських професійних інвесторів намагалися вибрати виграшні та програшні акції, поки їхній мозок сканували на функціональному МРТ.

Їхні свідомі прогнози були не кращими за підкидання монети. Однак дослідники також виміряли активацію в їхньому мозку і це дало змогу передбачити, які акції переважатимуть із точністю близько 68%. Що інтенсивнішою була активація, то більшою була ймовірність того, що ця акція в підсумку виявиться кращою.

Начебто ці професійні інвестори володіють корисними знаннями, навіть не підозрюючи про це. Тим часом те, що, на їхню думку, вони знають, - їхнє свідоме передбачення - значною мірою марне.

Якщо ви зможете розпізнавати, спрямовувати та формувати свої емоції, вони можуть посилити, а не завадити вашій здатності бути раціональним.

Наші емоції - хороші протилежні індикатори: коли ми боїмося, нам слід бути жадібними, а коли ми жадібні, нам слід боятися.
Боїтесь рецесії? Шукаєте надійний спосіб зберігати свої заощадження? Відкрийте для себе світ облігацій за допомогою нашого курсу!

📘 Курс розроблений спеціально для тих, хто робить перші кроки у світі інвестицій. Ви дізнаєтеся, як облігації можуть стати ключовим елементом інвестиційного портфеля, пропонуючи стабільність та передбачувані доходи.

Облігації надають унікальні можливості для:

🔸Захист капіталу в умовах нестабільності ринку та рецесій;

🔸Диверсифікації інвестиційного портфеля та зниження загального рівня ризику;

🔸Ефективного планування довгострокових фінансових цілей та створення надійного фінансового майбутнього.

🌟 Поки ставки ще високі - варто користуватись можливістю!
Ілон Маск нещодавно повідомив інвесторам, що його стартап у сфері штучного інтелекту xAI планує побудувати суперкомп'ютер для наступної версії свого чат-бота Grok

Про це в суботу повідомило The Information з посиланням на презентацію для інвесторів.

Маск заявив, що хоче запустити цей суперкомп'ютер до осені 2025 року, додавши, що xAI може співпрацювати з Oracle для розробки цього “монстра”.

Повідомляється, що після завершення роботи, з'єднані групи чіпів (флагманські графічні процесори Nvidia H100)  будуть щонайменше в чотири рази більшими за найбільші кластери графічних процесорів, які існують сьогодні - цитують слова Маска з презентації, зробленої для інвесторів у травні.

Ця група потужних графічних процесорів Nvidia H100 домінує на ринку чіпів в центрах обробки даних для ШІ. Проте, їх важко дістати через високий попит. Раніше цього року Маск заявляв, що для навчання моделі Grok 2 знадобилося близько 20 000 графічних процесорів Nvidia H100, додавши, що для моделі Grok 3 і наступних знадобиться 100 000 чіпів Nvidia H100.

Маск заснував xAI минулого року як конкурента OpenAI і Google. А як ми знаємо, з амбіціями в нього все гаразд.

У будь-якому разі заробить гроші Nvidia - монополіст з крутим продуктом, яка ще й отримає величезне замовлення 🤑
“Фантомні борги” можуть мати значний вплив на споживче кредитування в США

Поки в Україні НБУ бореться з картковими переказами і “дропами”, в США регулятори стикаються з накопиченням боргів по кредитках. 

Невже американці просто не платять?

За даними Федерального резервного банку Нью-Йорка, борг за кредитними картками в США в першому кварталі 2024 року склав близько 1,12 трильйона доларів, а 15% споживачів покоління Z вичерпали ліміт на своїх кредитних картках.

Паралельно, рітейлер Macy's повідомив, що прострочення за кредитними картками зросли на 8,9% за останній рік. Також все більше позичальників за принципом "купуй зараз, плати пізніше (buy now pay later - BNPL)" затримують свої платежі.

Експерти говорять про "фантомний борг" на кредитних ринках. Фантомний борг традиційно характеризується як старий, забутий, вже дефолтний або неіснуючий борг, який колектори все ще намагаються повернути. А через специфіку програм BNPL, вони ще й не є предметом ретельного моніторингу з боку кредитних агентств.

Свіжі опитування показують, що третина людей, які підписуються на план "купуй зараз сплачуй пізніше", не знають, що вони оформляють новий кредит. Про такі плани НЕ повідомляють у кредитні бюро, тож вони приховані від екосистеми. Через це регулятори змушені класифікувати програму "купуй зараз, плати пізніше" нарівні з кредитними картками, що може вплинути на обсяги використання цієї програми і, як наслідок, на споживання найпопулярніших категорій за цими програмами - електроніку, одяг та косметику. Акції BNPL Affirm, Afterpay, Klarna та PayPal (AFRM, PYPL, SQ) вже впали на цих новинах. 

Для найбільших постачальників BNPL в США 2023 рік був чудовим - плюс 60% до 2022 року.  45 мільйонів американців використовували BNPL у 2023 році, що становить 18% дорослого населення. Це майже вдвічі більше, ніж 24 мільйони користувачів у 2021 році. 

Звичайно, ніхто не дасть просто так споживачам зменшити попит але наростаючий борг може змусити деякі компанії переглянути річні плани.
Для інвестора, який орієнтується в технологічних революціях

Глобальні зрушення відбуваються в технологіях частіше, ніж в інших секторах. Тому, коли технологічна компанія наближається до стадії “зрілості” згідно S-подібної кривої - інвесторам потрібно з обережністю ставитися до неї. 

Ця крива, що має форму літери "S", є візуальним зображенням еволюційного шляху, яким, як правило, йдуть компанії:
- Вона починається з повільного початкового накопичення (нижня частина "S").
- Потім рухається зі швидким висхідним зростанням у міру того, як зростає реалізація інновацій.
- Нарешті досягає стадії плато, коли бізнес стає все більш комерціалізованим, ріст технології “насичується”, а прибутковість знижується.

Компаніям на стадії плато S-подібної кривої часто важко відновити свій імпульс, особливо в технологічному секторі, де мегатренди мають тенденцію до незворотності.

Згадайте еволюцію комп'ютерних технологій. Від персональних комп'ютерів і серверів, до мобільних пристроїв і хмарних технологій - кожна з них була зміною парадигми, яка не мала зворотного шляху. Тоді попередні технології ставали менш популярними і, зрештою, застарілими. З штучним інтелектом зараз відбувається подібний сейсмічний зсув.

Як інвестори ми природно шукаємо компанії, які є недооціненими і дають  можливість купувати зі значним дисконтом відносно їхньої довгострокової внутрішньої вартості. Відповідно, ми повинні бути дуже вибірковими для ідентифікації таких компаній.

Вони повинні мати конкурентні переваги та захищену бізнес-модель, щоб продовжити  висхідний тренд  S-подібної кривої до нових технологічних рубежів і не залишитися на стадії “плато”.

В той же час, “зрілі” технологічні компанії ризикують піддатися "дилемі інноватора" (Клейтон Крістенсен): компанії будуть захищати існуючу норму прибутку замість того, щоб зосередитися на інноваціях, адже вони можуть зруйнувати їх основний бізнес але водночас відкривають нові можливості для зростання.

Старі компанії зрештою стають жертвами цих процесів і капітал перетікає до нових гравців.
2024/05/28 01:17:09
Back to Top
HTML Embed Code: