Telegram Group Search
​​Як ми і очікували, в січні вартість українського молока наздогнала європейські відмітки. Тільки девальвація, яка була характерна гривні протягом зимових місяців, зберегла для України конкурентні позиції порівняно з іншими країнами ЄС, в першу чергу, з Польщею.

Українське молоко ґатунку «екстра» в січні було на одному вартісному рівні з середнім показником для 16 провідних європейських компаній (43 євро/100 кг), дані по яких моніторить EDF-ZuivelNL. Звісно, в перерахунку на єдині показники жиру та протеїну (4,2% та 3,4%, відповідно).

Вартість сирого молока в США та Новій Зеландії лишається нижчою від європейських конкурентів. Відповідники прораховуються в 33-36 євро/100 кг, що, безумовно, дозволяє їм мати більш широкі можливості щодо ціноутворення біржових молочних товарів на експортних ринках проти ЄС та України.
13 березня 2024 року відбувся вебінар, під час якого були презентовані основні результати запровадження Програми контролю сирого молока в Україні за останні п’ять років та обговорено подальші кроки щодо її реалізації у контексті майбутньої євроінтеграції.
Мапа запланованих протестів польських фермерів на 20 березня.
З прес-релізу Європарламенту: Угода про розширення торговельної підтримки для України із гарантіями для фермерів ЄС.

У середу Європарламент і Рада досягли попередньої домовленості щодо продовження заходів лібералізації торгівлі для України перед обличчям воєнної агресії Росії.

Тимчасове призупинення імпортних мит і квот на експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС буде продовжено ще на один рік, до 5 червня 2025 року.

Постанова також передбачає екстрене гальмування особливо чутливої сільськогосподарської продукції, а саме птиці, яєць та цукру. Євродепутати домоглися розширення цього переліку наступними позиціями: овес, кукурудза, крупа та медо. Вони також досягли твердих зобов’язань від Комісії вжити заходів, якщо відбудеться сплеск українського імпорту пшениці.

Базовим періодом для запуску екстреного гальма будуть 2022 і 2023 роки, тобто якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги цих двох років, мита будуть введені повторно.
​​Вартість пачки вершкового масла Łowicz (“Уовіч”, входить в Топ-5 молочних компаній Польщі) в дискаунтрі за тиждень до католицької Пасхи.

1.99 ZŁ = 19.6 ГРН за повних 200 грам, ПДВ 5% повертають в Польщі тільки з 1 квітня.
​​Частка вартості продажів масла через дисканунтери в Польщі збільшилась з 51% до 58% до два останніх роки (січень-вересень 2023 проти аналогічного періоду 2021 року).

При цьому, тільки за минулий рік обсяги продажів фасованого масла через цей канал зросли на 21%.

Такий ріст популярності дискаунтерів для продажу вершкового масла був спричинений зростанням цін в період 2021-2022 років, наслідком чого стало «полювання» за акціями, зазначають аналітики CMR.

В 2023 році ціни активно знижувались, але дискаунтери продовжили утримувати споживачів, пропонуючи найбільш відчутне зниження пропозиції.

Так, відповідно моніторингу CMR, найнижчі середні ціни на вершкове масло в період січень-жовтень 2023 року були зафіксовані в дисконтних мережах, показник відповідав 4,86 злотих (річне падіння на 22%).

Безперечно, найбільше довелося заплатити покупцям магазинів малого формату, де середня ціна за упаковку вершкового масла становила 6,55 злотих, це падіння на 19% до відповідного періоду 2022 року.
Просто факт- безальтернативне укрупнення фермерів в Європі, яких стало менше, але їх середній розмір зріс майже в 2 рази за останні 20 років. Така реальність, економічні реалії проломлюють навіть товсті стіни рясної підтримки європейських фермерів. І це доля сотні тисяч польських дрібних фермерів - в небуття або укрупнюйся, протести не допоможуть. для українських дрібних фермерів - це теж сигнал, але наші дрібні фермери в разів 5 більше за середнім розміром за польських дрібних фермерів
​​На тижні, що минає, спостерігали запланований візит (на цей раз – не на кордоні, і навіть погоджений з польськими колегами) потужної української урядової делегації в Польщу, головною метою якого було у т.ч. зняття обмежень експорту та транзиту української аграрної продукції, принаймні, деблокування та встановлення зрозумілих правил по проблемним позиціям.

На ранок п'ятниці поки немає чіткого рішення. Хоч офіційні речники говорять про кроки на зустріч, в кулуарах зовсім інші настрої, пов'язані, в першу чергу, з діями та заявами заступника аграрного міністра Колодзейчака (фото зі сплячим чиновником тільки за вчорашній вечір стало мемом в Україні та «живе своїм життям» в Польщі).

Дивуватися неконструктивній позиції Колодзейчака не варто, адже він потрапив до уряду Туска на хвилі популізму, напряму пов'язаного з блокуванням української продукції протягом усього 2023 року. Навіщо йому тепер змінювати «виграшну стратегію»?

Найбільш цікавим є те, що пан Міхал вже не користується популярністю (про повагу я промовчу) не тільки у колег, а вже навіть у свого електорату – фермерів. Тому постає логічне питання, чому людина в статусі «усього лиш блазень голови уряду» має повноваження зривати перемовини? Питання риторичні, але, схоже, пов'язані з черговими виборами, тепер місцевими, в Польщі, які відбудуться у два тури - 7 та 21 квітня.

Також незрозуміло, чому український уряд залучив до перемовин тільки ті аграрні асоціації, представники яких мають проблеми з польськими фермерами, та не використав політичний «козир» у вигляді молочного сектору - схоже, єдиної галузі, яка продукує порозуміння на міждержавному рівні.

Питань лишається достатньо до двох сторін, попри це, сподіваємося на якнайскоріші позитивні результати…
​​Минулого тижня, на запрошення EDA (Європейської молочної асоціації), брав участь у щорічній конференції, присвяченій питанням регуляції молочного ринку. Захід відбувався в Брюсселі, в урядовому кварталі, тому крім спілкування з учасниками конференції (понад 150 керівників молочної галузі та експертів з Європи та інших країн), вдалося провести зустрічі з чиновниками DG AGRI та DG NEAR.

Головні посили моєї презентації, та перемовин загалом, влучно підкреслили в EDA:

Третій доповідач першої сесії, Макс Фастєєв, розповів про стан українського молочного сектору, його виклики під час російської війни, що триває, і його потенціал стати міцною, конкурентоспроможною галуззю в рамках Спільного ринку ЄС.

Попри наявність проблем та жахіть, з якими зіштовхується українське суспільство та бізнес під час війни, моєю метою було донести інформацію що український молочний сектор продовжує працювати та будувати плани на майбутнє: безперервно підвищуває рівень знань та ефективності, реінвестує на всіх рівнях молочного ланцюжка, тримає енергетичну автономність та стійкість, запускає нові виробничі площадки (ферми) та сучасні споживчих продуктів. Ще раз, це все здобутки під час війни, тому мені завжди дуже легко підкреслювати героїзм українського, у т.ч. молочного, бізнесу.

Ми дивимося не тільки на сьогодні-завтра, але і на перспективу. Тому членство в ЄС для України є вже тільки питанням часу. Останні півроку ця тема була наскрізною для українського молочного сектору на всіх конференціях та зустрічах, тому мені приємно, що для європейських колег міг представити проект Євроінтеграційного комітету молочного сектору (при СМПУ), який буде інструментом посилення українського бізнесу на шляху до Спільного ринку ЄС.

Відкриття ринку ЄС літом 2022 року врятувало українську молочну галузь та дало можливість реінвестувати кошти, згенеровані від експортної діяльності, та, відповідно, росту закупівельних цін на сире молоко (переважно, на різниці ціни внутрішнього ринку – девальвація, та зовнішнього – глобальна інфляція). Зараз ми також потребуємо підтримки партнерів, як через наявні інструменти (Ukraine Facility), так і за рахунок секторальних інвестицій у трансформацію сектору та в розвиток внутрішнього та зовнішнього попиту.

Якщо казати про настрої європейських аграрних чиновників, то у виступах відчувається невизначеність, а в кулуарах – невпевненість та, навіть, пригніченість. Крім негараздів останніх років та поточної геополітичної нестабільності, протести фермерів одним махом перекреслили майже всі їхні «здобутки» за останнє, мабуть, десятиріччя. В гонитві за виборцем, політики пішли на поступки аграріїв дуже легко, тому прогнозувати вектор європейської агрополітики для нової політичної еліти неможливо. Фокус уваги цілковито зосереджений на виборах, тому головні зміни в Брюсселі очікуються вже з липня.

Співпраця з державними органами є важливою навіть в період сьогоднішньої невизначеності. Про це свідчить як наратив самої конференції (вишлю підсумки від організаторів окремим файлом), так і акценти від Президента EDA Джузеппе Амброзі: Європейський Союз є політичною та інституційною структурою, яка забезпечує операційну основу для всіх європейських молочних компаній, незалежно від обсягу молока, який вони переробляють:

• Спільний ринок;
• Єдина торгівельна політика ЄС;
• Загальна сільськогосподарська політика ЄС, яка потребуватиме фінансування переходу до Зеленого ладу.
​​В четвер, 25 квітня, буду модерувати онлайн-дискусію «Зміни в молочній галузі за два роки війни».

Запрошуємо всіх бажаючих задати питання та висловити власну думку – буде можливість відеопідключення або комунікування через чат зуму. Участь безкоштовна за умови реєстрації. Також можна запрошувати іноземних колег та партнерів, буде опція синхронного перекладу.

Вже третій рік поспіль Офіс з розвитку підприємництва та експорту, національний проєкт Дія.Бізнес, аналітичне агентство «Інфагро» за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», організовують такі зустрічі щодо підтримки та просування експорту молочної продукції в умовах війни.

Спікери експертної дискусії:

Тарас Висоцький - перший заступник міністра Мінагрополітики
• Вадим Чагаровський - голова Спілки молочних підприємств України
• Джулія Колард - менеджерка з економічних питань та заходів «Eucolait»
• Василь Вінтоняк - директор агентства «Інфагро»


Говоритимуть про:

теперішній стан і нагальні проблеми молочної галузі України
• виклики та можливості експорту аграрної продукції
• тренди глобального молочного ринку
• зміни у структурі та географії молочного експорту


📆Дата: 25 Квітня 14:00 - 16:00
📄Подробиці та реєстрація
Forwarded from AgroPortal.ua🌱
🇪🇺‼️ Європарламент підтримав продовження безмитної торгівлі для України ще на один рік, до 5 червня 2025 року

📑 Згідно з новою постановою, Єврокомісія може вжити швидких заходів і застосувати будь-які заходи, які вважає за потрібне, якщо через імпорт з України (наприклад, пшениці) виникнуть значні порушення на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС.

🤝 У рамках угоди щодо цих нових правил ЄК зобов'язалась найближчим часом розпочати переговори з Україною щодо постійної лібералізації торгівлі та продовжувати тісно залучати парламент до цього процесу.
Чому не варто ліквідовувати Міністерство аграрної політики та продовольства України. Навіяно якимись попередніми чутками, сьогоднішньою заявою аграрного комітету ВР та вчорашніми маски-шоу до міністра. Я буду про це більш детально наступного тижня розповідати під час презентації свого дослідження. Але зараз трішки привідкрию завісу:

1) САП (Спільна аграрна політика ЄС) одна з найскладніших та найбільших аграрних політик в світі. На її контроль та імплементацію в ЄС в середньому витрачають 10 євро на га в рік з бюджетів країн, це адміністративні затрати.

2) а ще є інші політики, дотичні до агро - контроль здоров'я людей, тварин та рослин, екологія і тд. В нас агро - це нажаль чи нащастя - це великий сектор економіки, якому потрібна окрема "менеджерська" увага з боку держави.

3) за моїми розрахунками, вже зараз потрібно дофінансовувати держінституції в агро (дпсс, мінагро, держгеокадастр і тд) на 548 млн євро в рік, щоб дотягуватись поступово до рівня, який потрібен в ЄС (ці і обладняння, і люди, і навчання і інша інфраструктура). Це різниця між тим, що є і тим що треба в ЄС (в середньому).

4) якщо ще додати освіту, інновації та знання/дослідження в агро - тут річний чек зросте до 1,5 млрд євро. Такі ось справи...
Прес-реліз зустрічі минулого четверга, нотатки від спікерів, а також повний запис на youtube, для тих, хто не зміг прийняти участь – запрошую до ознайомлення.

Український молочний сектор, стикаючись з викликами дворічної повномасштабної війни, демонструє стійкість і намагається адаптуватися до нових умов. Попереду невизначеність щодо тривалості війни та обмежені горизонти планування, але життя вимагає активних рухів уперед.

Під час другого заходу, який відбудеться 16 травня 2024 року о 14:00, будуть презентовані практики просування молочного експорту, які українські виробники можуть застосувати для розширення географії продажів.
Уряд майже вдвічі збільшив ліміт на кредити для виробників тваринницької галузі

Кабінет Міністрів прийняв рішення, яке стимулюватиме розвиток тваринницької галузі та сприятиме більшому залученню інвестицій. Відповідну постанову № 473 було ухвалено на черговому засіданні Уряду. 
Зокрема, передбачається підвищення пільгового кредитного ліміту для суб'єктів у сфері тваринництва.

«Постанова Уряду підвищує кредитний ліміт за програмою «Доступні кредити 5-7-9» для аграріїв, які займаються тваринництвом, з 90 млн грн до 150 млн грн. Тобто підприємці в  галузі тваринництва зможуть майже вдвічі збільшити кредитний портфель. Це стимулюватиме розвиток галузі і сприятиме відновленню тваринництва», - зазначив Тарас Висоцький.

Подробиці - https://1ll.ink/MEfLr
​​Сьогодні, 9 травня, в День Європи, об 11:00 в Києві відбудеться урочиста церемонія підписання Меморандуму про співпрацю між об’єднанням Спілка молочних підприємств України (СМПУ) та Європейською молочною асоціацію (EDA), під час якої також буде представлений Євроінтеграційний комітет молочного сектору.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/watch?v=6d1EHq-u8DQ&ab_channel=UkrinformTV

Даним Меморандумом СМПУ та EDA окреслюють співпрацю, спрямовану на:

• підтримку вільної торгівлі молочними продуктами та захист інвестицій в Україні;

• підтримку щодо просування DCFTA (Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС) та переговорів щодо вступу до ЄС через співпрацю в рамках "Комітету з Євроінтеграції» при СМПУ;

• довгострокову інтеграцію українського молочного сектору до єдиного європейського ринку через спільну "дорожню карту";

• створення переліку "молочних потреб України" в контексті "Швидкої оцінки збитків та потреб" ЄС в рамках "Ukraine Facility";

• розбудову та зміцнення комунікації та зв'язків у форматі Україна-ЄС для обміну найкращими практиками щодо підвищення продуктивності та якості на рівні виробництва, стимулювання попиту та підвищення обізнаності на рівні споживачів, а також для обміну досвідом щодо відповідної законодавчої бази, торговельних (роздрібна торгівля) та маркетингових стандартів, що стосуються молочної галузі;

• старт діалогу між Україною та ЄС щодо шляхів інтеграції українського молочного сектору та сільського господарства в рамках дискусій про рамки інтеграції України до майбутньої Спільної аграрної політики ЄС (CAP27).

Програма заходу👇👇👇
Forwarded from Latifundist.com
​​🇪🇺🇺🇦 Рада ЄС остаточно схвалила продовження дії угоди про безмитну торгівлю з Україною ще на рік — до 5 червня 2025 року.

Запроваджені додаткові запобіжники для захисту європейських фермерів. Вони стосуються м’яса птиці, яєць, вівса, крупи, кукурудзи і меду.

🟥 Європа продовжила безмитний ввіз української агропродукції, але є нюанс. Кукурудза

Facebook | LinkedIn | X | Instagram | Threads
​​Завтра, 16 травня, відбудеться друга онлайн-дискусія в рамках експортних зустрічей, організованих Дія.Бізнес та Інфагро за підтримки QFTP. Назва «Практики просування молочного експорту» говорить сама за себе – буде багато цікавої та практичної інформації про страхування ризиків, виставкову діяльність та відповідність умовам безпечності при експорті харчових продуктів.

Запрошуємо всіх бажаючих задати питання та висловити власну думку – буде можливість відеопідключення або комунікування через чат зуму. Участь безкоштовна за умови реєстрації (хто був зареєстрований на першу дискусію 25 квітня – повторна реєстрація не потрібна). Дедлайн реєстрації – сьогодні 15:00!

Спікери експертної дискусії:

Олексій Грушецький - заступник директора Офісу з розвитку підприємництва та експорту
• Денис Гарасюта - член правління ПрАТ «Експортно-кредитне агентство»
• Дмитро Унгурян - начальник управління здоров'я та благополуччя тварин, організації протиепізоотичних заходів департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби України


Модераторка заходу:
Ірина Висоцька - координаторка компонента «Молочний сектор» швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (Quality FOOD Trade Program)

Говоритимуть про:

просування експорту через виставкову діяльність;
• захист та підтримку українських експортерів при виході на нові ринки;
• експорт молока та молочних продуктів до ЄС: як взаємодіяти з платформою TRACES NT.


📆Дата: 16 Травня 14:00 - 16:00
📄Подробиці та реєстрація

Цей захід проводиться державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту», національним проєктом Дія.Бізнес та аналітичним агентством «Інфагро» за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія)
Forwarded from AgroPortal.ua🌱
​​🔗 На шляху євроінтеграції: як швидко українська молочка увіллється до європейської лактосфери

🥛 В Україні спостерігається скорочення внутрішнього споживання молочних продуктів. Це пов’язано з багатьма факторами, зокрема — зі зменшенням сировини для переробки. Попит впав, і малі та середні підприємства не витримують конкуренції з великими гравцями ринку. Можливо, єдиним фактором підтримки середнього молочного бізнесу в Україні є розвиток галузі на зовнішньому ринку.

🔎 У цій темі розбирались разом із експертами молочного сектору.

☑️ Української молочки буде більше на ринку Європи
☑️ Створено Комітет з євроінтеграції. Що це означає?
☑️ Молочна продукція експортуватиметься без перешкод. А якою буде підтримка переробки?
☑️ Поточний стан молочної галузі в Україні
☑️ Кроки для стабільної роботи молочної галузі
☑️ Зміни в зовнішній торгівлі молочними продуктами
☑️ Тренди глобального молочного ринку та ринку ЄС
Дуже крута новина вчора, під час зустрічі «Практики просування молочного експорту», була озвучена Олексієм Грушецьким, заступником директора Офісу з розвитку підприємництва та експорту, - стартував набір компаній молочного сектору на участь у виставці «SIAL PARIS 2024».

SIAL – одна з найбільших продовольчих виставок в Європі та світі, в цьому році буде проходити з 19 по 23 жовтня в столиці Франції.

Для участі на Українському національному стенді буде відібрано 5 виробників молочної продукції, які під час заходу презентують свою продукцію іноземній аудиторії, проведуть десятки B2b-зустрічей, отримають корисні контакти для подальшої співпраці та ознайомляться з останніми тенденціями харчової галузі.

Після подання заявки та проведення детальної перевірки компаній організатори формують short list потенційних учасників та комунікують з ними для підтвердження участі або уточнення даних. За результатами обробленої інформації організатори, враховуючи коментарі представників партнерів-організаторів стенду, обирають компанії-учасники, інформують їх щодо підтвердження участі та реєструють в електронній системі виставки.

Дедлайн заповнення аплікаційної форми — 30 травня 2024 року (23:59).

Більше деталей та аплікаційна форма знаходяться за посиланням на сайті export.gov.ua
2024/05/27 01:29:36
Back to Top
HTML Embed Code: